Wat is "losgaan" en wat is "zacht" als je door de vele jaren een kijkt? Goed: in jouw omschrijving wel. In de mijne niet. Ik vind 2012 wellicht de uitzondering, die ging natuurlijk wel even goed los.
Afijn: januari 1956 was niet zacht. 2,2 C gemiddeld.
1986..2,4 C injanuari is niet zacht te noemen.
1991...januari 3,2 C...maar is februari met -0,8 C "losgegaan". Ik herinner me die maand uitstekend. Mwoch...wel lekker veel sneeuw, maar in geen vergelijk qua temp. met 1986.
Maar de regel is wel: een koude februari volgt veel vaker op een koude januari dan je zonder verband zou verwachten.
Ik vrees dat je je wat januari 1956 en januari 1991 betreft volledig verkijkt op het effect dat de laatste 3-4 dagen van die maanden hebben gehad.
In januari 1956 hebben de laatste 2 dagen er op hun dooie eentje voor gezorgd dat een lopend maandgemiddelde van iets onder normaal (na inderdaad een maand met deels een WC en deels een zuidelijk Europees hoog, een Bartlett haast) naar 2,2°C. De gemiddelde temperatuur van die laatste twee dagen moet lager dan -7°C hebben gelegen. Dat heeft een duidelijke impact op het gemiddelde gehad.
Quote selectie