[...]
Weliswaar ging de groei tegen de verwachting in, maar ik heb altijd begrepen dat de verklaring voor de toename van het zee-ijs lag in toegenomen smelten van het landijs (zoeter water, sneller bevroren). Dus toch een gevolg van de opwarming.
Meer zoet water door het afsmelten van landijs heb ik nooit goed begrepen, immers de positieve anomalie was ook 's zomers en hoe zou het ijs op het land dan kunnen afsmelten terwijl het op zee (verder van de pool, en niet meer helemaal zoet) juist weer aangroeit?
Een betere verklaring was dan een verhoogde smelt van shelfijs (met een dikte van > 100 m) door aanvoer van opgewarmd water onder de oppervlakte. Ik weet niet of in samenhang met de El Nino de stroming rond Antarctica nu ook anders is? Misschien komt het warmere water dat nu bij Zuid Amerika omhoog komt anders bij Antarctica terecht? (ik gok maar wat)
Quote selectie