Ik hb die koudegolf zeer bewust meegemaakt en die mocht er wezen.
Het leukste in die tijd:
1) Het werd voor 1988 veel makkelijker koud, je kon elke winter met een gezond optimisme tegemoet zien. Er waren reeele kansen dat er een echt strenge winter aankwam. Die hoop is nu minder realistisch,
2) De verwachtingen waren minder zeker, de vijfdaagse bestond net een jaar of 2.De dagen voor die nieuwe koude, rond 8 februari, waren erg zacht. Ik herinner me buiten te staan voor school en te genieten van 8-9 C warmte. De koude had ervoor, op 25 januari overigens nog voor een nachtelijke surprise gezorgd met een paar cm (4-5) sneeuw wat evenwel kort duurde.
Punt 2 is van belang, want er werd in de ochtend wel wat ijzel verwacht en misschien ook wel wat sneeuw. De zaterdag erna (het was vrijdagmiddag totne het in Mburg bij +1 C begon te regenen en toen snel ijsregen) zou het nog wat vlokken met +1 te iddelburg en daarna +3 en -2 als extrema voor Zeeland.
Wat gebeurde was dat de ijsregen even ijzel werd terwijl mijn thermometer (met een blauwe vloeistof bij mijn raam). Ik keek echt om het kwartier terwijl k studeerde. Ik was 15 jaar overigens.
"Hmmm...minder dan +1.
Kwartier later "+0,5". en toen zette de sneeuw in en daalde het kwik naar -0 C. Het begon echt goed te sneeuwen, droge sneeuw. Kwik daalde wat verder naa -2 C. In de avond op het kunstgrasveld voetbalraining, was heel leuk herinner ik me.De volgende dag lag er 7-10 cm. Wedstrijd afgelast, we reden naar het strand. De dooizu moeten komen. Het vroor evenwel de hele dag 4 C bij nog constante lichte sneeuw. Inde avond ging ik stappen met vrienden en klaarde het op. Toen ik terug naar huisliep (3 km vanaf het centrum van Middelburg) was he thelder en echt zeer koud bij weinig wind. Kwik daalde naar -10 C en we zaten zomaar in dezelfde sferen als weken ervoor.
Lokaal in Noord Brabant lag er tot 15 cm sneeuw en daar waar het hier diverse nachten 10-12 C vroor kwam het daar volgens mij rond -15 a -16 C. Overdag niet zo koud als die eerste vorstperiode. Tweede deel werd snel somberder een mistig koud, kwik meest rond 0 C overdag. Ook wel eens lichte dooi die je niet zo merkte. Heirnner me op de vesten te Goes te heben geschaatst bij dat zeer grijze weer. Dan een dag mt zon en warmer, zelfs +3 C en Elfstedentoch afgelast. Dan terugkeer van de vorst, die voldoende was voor de tocht der tochten.
Een Balkanveeg? Gewoon een pittige vorstperiode die die van 2012 overklast door zijn lengte met name, Zoiets hebben we na 1985 maar in 4 of 5 jaar meegemaakt denk ik uit het hoofd. Zeker ten zuiden van de lijn Leiden-Enschede was het daarbij besneeuwd voor lange tijd. Een goed stabiel sneeuwdek dat laterverdampte en soms ook dooide.
Pas op, ik minimaliseer die tweede vorstperiode van 1985 zeker niet. Ook voor mij mocht ze er zeker wel wezen. Ze leverde hier overigens nog een flinke 80 Hellman op.
Ze begon ook voor mij erg pittig op vrijdag 8 februari na een zeer zachte week. Regen ging over in sneeuw en bleef in de loop van de namiddag liggen. Op zaterdag 9/2 kenden we tegen de voorspelling in een ijsdag met lichte sneeuw. De twee daaropvolgende weken verliepen (op zaterdag 16 februari na) sneeuwloos, maar wel koud en de meeste dagen kwam de Tx niet of nauwelijks boven het vriespunt. Td doorlopend negatief, maar 's nachts toch ook weer niet zo spectaculair (als ik mij niet vergis nooit strenge vorst gehad, wel steevast matige vorst). We stonden op woensdag 13 februari alweer op de schaats, maar dat was vooral te danken aan de reeds koude waters uit de eerste vorstperiode. Elfstedentocht zou 8 dagen later volgen, op donderdag 21 januari 1985.
Maar de feiten wijzen toch ook duidelijk uit dat deze tweede winterperiode van 1985 vooral in Oost-Europa wel zeer spectaculair was. Op 16 februari werd het in Budapest en Warschau niet warmer dan -12° en werden recordminima gemeten. Een enorme bel kou lag over Polen, Slovakije, Hongarije, Wit-Rusland, Oekraine en de Baltische Staten. Daarom was dit wel degelijk een Oost-Europese winter, maar we hebben er twee weken lang goed van meegepikt. Maar nogmaals, zonder eerste vorstperiode, zou deze tweede nooit een Elfstedentocht hebben kunnen opleveren.
De vorstperiode van februari 2012 was qua lengte eigenlijk nagenoeg even lang dan februari 1985, dus daar kan ik je hoegenaamd niet in volgen. De vorstperiode van februari 1985 duurde van 8 februari tot 21 februari, dat is precies 13 dagen. De vorstperiode van februari 2012 duurde van 31 januari tot 13 februari 2012, dat is zelfs nog een dag langer.
Februari 2012 was wat koudeproductie betreft echter veel straffer dan februari 1985. Waarom dan geen Elfstendtocht in 2012 ? Volgens mij heel eenvoudig. Februari 2012 heeft aangetoond dat zonder voorafgaande vorstperiodes of structurele koudeperiodes in december of januari het in februari heel moeilijk is om nog op grote schaal schaatsen met toertochten te genereren. Er zijn natuurlijk wel twee uitzonderingen 1956 en 1986.
Edit: wat februari 1986 betreft, was er natuurlijk wel al wat structurele kou geweest in november en een beetje in december, maar niet in januari.