Slechts een paar jaar wat koler. Ten opzichte van de vorige jaren. Het stof is in enkele jaren weer uitgeregend. Bedenk dat de laatste ijstijd is gestopt omdat er veel CO2 (door een initiele opwarming door veranderingen conform Milankovic theorie) vrijkwam uit de zuidelijke Atlantische Oceaan. Er was toen veel ijs natuurlijk maar dat kon een doorgaande opwarming niet verhinderen.
Een vulkaanuitbarsting gaat een verdere toenemende uitstoot aan CO2 evenmin verhinderen. Dus kouder: ja. Maar daarna wordt zelfs de opgelopen achterstand volgens mij weer heel snel ingelopen.
Klopt je moet al aan supervulkanen als Yellowstone of Toba denken om een langer durend effect te krijgen. Naast stof en as spelen trouwens ook sulfaten een rol bij uitbarstingen. Als aerosol hoog in de atmosfeer heeft dat een koelend effect
Quote selectie