Voor mij is het heel lastig geen vlees te eten omdat ik een erfelijke darmafwijking heb. Alternatieven (vervangers, vegan, vega of heel eetpatroon) en/of omgooien word ik letterlijk doodziek van en het is door MDL artsen na tig pogingen afgeraden. Ik probeer het wel zo beperkt mogelijk te houden en ik baal er best van (sowieso niet leuk als je keuze beperkt is qua eten om welke reden dan ook).
Ik vlieg zeker een paar keer per jaar naar Zuid-Spanje en vlieg ook zakelijk regelmatig voor werk. Ook daar ben ik niet heilig en dat gaat ook niet veranderen. Simpelweg omdat ik daar te veel van geniet. Qua werk zou het misschien wel minder kunnen nu er een ontwikkeling is met meer videocalls. Al kunnen sommige dingen echt alleen bij daadwerkelijke aanwezigheid op een bepaalde locatie (ik ben tandarts en ga vaak voor cursussen naar het buitenland om bij te leren omdat ik mijn functiegebied wil uitbreiden qua mogelijkheden). Ik zou ook zeker in de toekomst naar Zuid-Spanje blijven vliegen als ik eerlijk ben, ook als de prijs omhoog gaat.
Om toch een beetje mee te doen en het bovenstaande te compenseren heb ik mijn nieuwbouwhuis duurzaam laten bouwen (zonnepanelen, warmtepomp). Woon er nu een jaar met heel veel plezier. Nu moet ik zeggen dat het makkelijk praten is voor mij, aangezien ik financieel geen klagen heb. Ik kan mij voorstellen dat het niet voor iedereen zomaar bereikbaar is, wat enorm zonde is.
Ook ga ik regelmatig met de trein (zolang het niet in de spits is). Ook omdat ik het soms wel lekker vind, even voor me uit staren of werken terwijl je reist met een koffie. Voor de korte afstand neem ik vaak de fiets.
Ik ben niet heilig, een groot deel van de samenleving vast ook niet. Plezier is ook nodig voor een mens. En natuurlijk kan dat ook op duurzame manieren. Maar ik geloof zelf niet in verbieden en dingen ''afnemen'' van mensen (door bijvoorbeeld autorijden/vliegen heel duur te maken). Al mag de prijs best reëler. Maar dan krijg je in mijn ogen juist eerder weerstand dan participatie aan wat duurzamer leven.
( 242)