In Iran was het succesvol, zoals ik eerder aangaf

Bericht van: Andre (Hengelo(O)) , 02-09-2026 17:59 

Met andere woorden het is een constatering waar je qua omgang efficiëntie misschien iets mee kan, maar qua oplossing kan je er niets mee. Want dan moet je collectief het zaakje aanpakken, zoals een wereldwijde oorlog zal niet genoeg zijn, dan krijg je even een idee van de impact die nodig is om iets aan dit feit te doen.

Mondiale tweekindpolitiek als mogelijke oplossing? Dat kun je ook wegzetten als onrealistisch, maar dat geldt ook voor de verwachting dat we het met het huidige aanmodderen gaan oplossen. Glas, plas, was.

Ik ben het met je eens dat de bevolkingsaanwas een belangrijke factor is. Maar toch ongelooflijk moeilijk aan te pakken. In Nederland staat dacht ik het geboortecijfer al heel laag. In landen met veel lagere welvaart staat het ongetwijfeld hoger. Hoe zie je bevolkingspolitiek wereldwijd in een vorm gegoten?

Als het zo is, dat de mate van welvaart in hoge mate het geboortecijfer beïnvloedt, moet de conclusie zijn dat we wereldwijd de armoede moeten bestrijden en de welvaart vergroten. Tja, wat dan. De consumptie gaat omhoog en navenant het energiegebruik en de uitstoot van CO2. Tenzij we de uitstoot per joule omlaag brengen door versnelde afbouw van gebruik van fossiele energie.

Dus terug naar mijn eerste alinea: hoe dan? 

Proberen om op zo humaan mogelijke wijze tot een reductie van de wereldbevolking te komen is een uitdaging. Mijn idee van tweekindpolitiek is dat je daarmee net onder de benodigde reproductie factor van 2,1 zit om een bestaande populatie in stand te houden. Daarmee is het een compromis voor de natuurlijke wens van veel mensen om voor nageslacht te zorgen, terwijl op termijn er toch een geleidelijke reductie van populaties optreedt.

Zorg in alle landen voor uitstekende seksuele voorlichting.

Verstrek in alle landen gratis anticonceptie.

Zorg ervoor dat met name meisjes en vrouwen goed opgeleid worden.

Stop in alle landen met het promoten van het krijgen van meer dan twee kinderen.

Beperk financiële beloningen voor het krijgen van kinderen tot maximaal twee.

Bestraf het krijgen van meer dan twee kinderen met financiële sancties.

Maak sterilisatie gratis voor wie dat wil.

Er zijn vast nog wel meer maatregelen te bedenken, maar ik weet ook dat in veel landen culturele en religieuze overtuigingen een sta-in-de-weg kunnen vormen. Dat laatste hoeft niet altijd het geval te zijn, Iran heeft ook een tijdlang een beleid gevoerd gericht op het terugbrengen van het geboortecijfer maar helaas heeft men dat weer losgelaten.

Vele punten die je aanhaalt zijn in de praktijk gebracht zonder enige significant effect. Het is vooral een beslissing tussen twee mensen, vaak gebaseerd op natuurlijke drang. Het is een utopie dat je dat technocratisch kunt oplossen en sturen - uitzonderingen daar gelaten. In Amerika zijn ze idd ook weer flinke bezig met kerk, conservatief en grote gezinnen. In veel landen is het ook een levensverzekering. Ik denk oprecht dat het enige dacht echt helpt; economische financiële voorspoed en onafhankelijkheid. Dat blijkt keer op keer de enige manier waarin mensen minder kinderen krijgen. We gaan het allemaal meemaken, ik zie het iig als een onderwerp waar je weinig te geen sturing op hebt. In grote trekken hetzelfde denkbeeld als Cees in dit geval. 

Het enige wat het vervolgens weer ongedaan maakte was verandering in de ideologie. Het is een onderwerp waarbij veel mensen zich ongemakkelijk gaan voelen, daarom misschien ook lastig om te veranderen. Hieronder een link naar hoe een en ander in Iran is verlopen.

Zoals ik eerder schreef zijn het vaak culturele, religieuze en ideologische opvattingen die op dit terrein lastig zijn te overwinnen. Overigens vormen die niet alleen een beperking m.b.t. geboortebeperking maar ook in het idee over consumptie. Misschien staat of valt onze toekomst met een ander (mondiaal) onderwijssysteem waarin we afscheid nemen van ons ingebeelde exceptionalisme en we weer leren een connectie te vinden met de andere levensvormen op deze planeet. Het alleen vertrouwen op technologie om ons uit de shit te halen gaat niet werken. Het probleem is niet alleen CO2 / klimaatverandering. Dat zijn slechts symptomen van onderliggende oorzaken.

https://en.wikipedia.org/wiki/Family_planning_in_Iran

Bericht laatst bijgewerkt: 02-09-2026 18:07
Hic sunt dracones

Mooi verhaal van Gerrit Hiemstra bij Eva Jinek vanavond   ( 1408)
Peter (Kijkduin) ( 3m) -- 01-09-2026 23:30
Peter, zet eens een spatie achter je verwijzing.   ( 629)
Marc (Lierde O-Vl) ( 45m) -- 02-09-2026 05:57
Re: Welk cijfer krijgt deze zomer?   ( 290)
Cees-Rotterdam -- 02-09-2026 09:10
Re: Welk cijfer krijgt deze zomer?   ( 144)
Han (Zoetermeer) ( -4m) -- 02-09-2026 10:29
Re: Welk cijfer krijgt deze zomer?   ( 83)
Cees-Rotterdam -- 02-09-2026 11:08
  Toename van wereldbevolking kwam niet aan de orde.  
Wout (vlaardingen) -- 02-09-2026 09:41
Een begin zou zijn als het uit de taboesfeer zou worden gehaald   ( 153)
Andre (Hengelo(O)) -- 02-09-2026 10:34
Re: Een begin zou zijn als het uit de taboesfeer zou worden gehaald   ( 117)
Cees-Rotterdam -- 02-09-2026 11:00
Re: Een begin zou zijn als het uit de taboesfeer zou worden gehaald   ( 91)
Andre (Hengelo(O)) -- 02-09-2026 11:40
Re: Een begin zou zijn als het uit de taboesfeer zou worden gehaald   ( 47)
Andre (Hengelo(O)) -- 02-09-2026 12:57
Re: Een begin zou zijn als het uit de taboesfeer zou worden gehaald   ( 29)
Stefan (Winsum) -- 02-09-2026 14:16
In Iran was het succesvol, zoals ik eerder aangaf   ( 13)
Andre (Hengelo(O)) -- 02-09-2026 17:59
Re: In Iran was het succesvol, zoals ik eerder aangaf   ( 9)
Stefan (Winsum) -- 02-09-2026 18:42
Re: Een begin zou zijn als het uit de taboesfeer zou worden gehaald   ( 62)
Stefan (Winsum) -- 02-09-2026 12:27
Re: Een begin zou zijn als het uit de taboesfeer zou worden gehaald   ( 51)
Andre (Hengelo(O)) -- 02-09-2026 12:44
Re: Een begin zou zijn als het uit de taboesfeer zou worden gehaald   ( 33)
Stefan (Winsum) -- 02-09-2026 13:47