Het einde van de winter en de stratosfeer

Bericht van: VdeV(Heerenveen) , 27-02-2007 21:39 

Het weer is weinig opbeurend de laatste tijd. Wat mij betreft is er genoeg regen gevallen en de zon hebben we al veel te weinig gezien. De vogeltjes en de langere dagen verraden dat het voorjaar in aantocht is maar het weer lijkt eerder op de herfst. Gelukkig zit er morgen wat aktie aan te komen.

Wat me verder opvalt is dat deze winter eindigt zoals die begon. Depressies komen vrij zuidelijk vanaf de oceaan en gaan dan rond de Britse Eilanden voor anker, bij ons resulterend in zuidenwind met veel regen. De weerkaarten lijken veel op die van begin december. Het valt me wel vaker op dat de begin en einde van de winter op elkaar lijken. Soms loopt het spiegelbeeld verder in het voorjaar, waarbij het stromingspatroon van april overeenkomsten heeft met november en mei spiegelt aan oktober. Wanneer deze 'regel' de komende maanden ook opgaat kunnen we weer een (zeer) zacht seizoen verwachten met veel zuid-zuidwestenwind. Maar aan de andere kant zou je ook weleens mogen verwachten dat de weerpatronen structureel veranderen en noordelijke winden de dienst uitmaken of wat te denken van schrale oostenwind bij hogedruk?

De winter kan, voor wat betreft vorst van betekenis (laat staan schaatsijs), nu echt afgeschreven worden. Maar sneeuw en pittige nachtvorsten kunnen nog steeds, zelfs tot in april. Een herhaling van de afgelopen jaren is kansloos, gezien de pluimen en kaarten voor de lange termijn.

Er is echter toch nog iets wat ik in de gaten houdt. De stratosfeer boven het noordelijk halfrond, heeft zich afgelopen winter heel gewoon gedragen. Er hing een koud vat boven het poolgebied met daaraan gekoppeld een vrij sterke wervel van westenwinden. De laatste dagen warmt het hoog boven de noordpool sterk op en de wervel wordt lam geslagen van bovenuit. Dit is heel gebruikelijk rond deze tijd van het jaar en heeft te maken met het binnendringen van zonnestralen op hoge breedten. Het is ook de tijd dat de ozonlaag wordt aangevreten en het beruchte 'gat in de ozonlaag' onstaat. Dit wordt de 'final warming' genoemd.

Hieronder eerst de temperatuurafwijkingen vertikaal met de tijd door de atmosfeer voor het poolgebied en vervolgens afwijking in de zonaliteit. Aan het begin van het jaar was er op grotere hoogte in de stratosfeer nog een opwarming (zie helemaal links op de kaart)

(Invalid img)



wordt vervolgt....




Bericht laatst bijgewerkt: 27-02-2007 21:40

Het einde van de winter en de stratosfeer   ( 634)
VdeV(Heerenveen) -- 27-02-2007 21:39
Re : effecten op de weerkaart.   ( 269)
VdeV(Heerenveen) -- 27-02-2007 22:12
Ik las er ook iets over op TWO   ( 313)
Marcus (Sleidinge) ( 6m) -- 27-02-2007 21:54
Re : Ik las er ook iets over op TWO   ( 202)
VdeV(Heerenveen) -- 27-02-2007 22:27
  Bedankt voor het antwoord  
Marcus (Sleidinge) ( 6m) -- 27-02-2007 22:55