Voorzichtig

Bericht van: Alwin (Zeist-West) , 07-08-2007 22:23 

Interessant materie, Alwin. Daar wil ik graag even op in haken. 🙂
Door menging met de droge omgevingslucht verdampt een deel van de druppels en wordt de wolk daardoor kouder dan je op basis van de adiabaat zou verwachten. Maar anderszijds werkt dat negatief op het stijgvermogen en menging remt waardoor de door jouw beschreven 'hefboomwet' niet meer opgaat. (Zou kunnen (?))


Mijn titel slaat op de manier waarop je mijn zeer grove analyse te lijf gaat. Uiteraard hou ik zelf rekening met (vrijwel) al deze nuances, maar als je al die meteen gaat noemen haken vele forumers denk ik af. Snappie?
Laat dit alsjeblieft niet 'Alwins hefboomwet' genoemd worden zeg. 🙂 Het is een indicatie voor de maximale buientophoogte. Ik zal nog eens wat nuances noemen, nu we toch bezig zijn. In supercells zijn de vertikale versnellingen t.g.v. dynamische processen soms vergelijkbaar met die vanwege de buoyancy! Ook maakt het veel uit of je een 'smalle' CAPE of een 'brede' CAPE hebt. Onder een 'smalle' CAPE versta ik een langgerekte laag met positieve buoyancy op een sounding, waarbij de opwaartse versnelling dus maar klein is en zaken als entrainment een belangrijkere rol spelen, helemaal als de bovenlucht droog is.
Ook heb je nog de waterlading, die de werkelijke buoyancy aanzienlijk kan verkleinen. De buoyancykracht werkt immers alleen op de lucht en niet op bv. de hagelstenen die met die lucht worden meegevoerd.

Het Bergeron-Findesen proces begint bij -11 a -12 graden volgens de meest literatuur, maar kan in de praktijk al bij hogere temperaturen voorkomen. Vaak zie je wel eens uitsneeuwende stratocumulus die niet kouder kan zijn dan -7 graden. Wanneer éénmaal ijskristalletjes hebben gevormd werkt deze als neerslagkatalatisoren voor alle delen van de wolk die een temperatuur beneden 0 hebben. Het is het ook mogelijk dat de convectie een hoger gelegen (-nu moet ik eerst even naar die sounding spieken-) vochtige laag optilde dat beneden het ijskiemniveau lag. Deze ijskristalletjes hebben vervolgens de onderkoelde top van de stapelwolk bezaaid en daarin het neerslagmechanisme in gang gezet.
(Zou ook kunnen)


Zou kunnen ja, een soort pileuseffect bedoel je? Tja.

Trouwens nog iets: Voorzover ik weet wordt bij de berekening van de natadiabaten alleen de condensatiewarmte van water meegenomen maar niet de stollingswarmte. Bij het bevriezingsproces komt dan extra warmte vrij waardoor de werkelijke adiabaat iets steiler loopt dan de nat-adiabaat. Veel soundings hebben dan een 'verborgen' CAPE die misschien het voorkomen van buien verklaart zonder dat de sounding daar aanleiding toe geeft. Dit werkt vooral bij hoge dauwpunten aan de basis van Cb's onderin de atmosfeer omdat wolken dat meer water bevatten.
Weet jij hier ook meer van?

Victor



Aan die stollingswarmte had ik nog niet gedacht, omdat mijn benadering ook al zo grof was. Het zal wel een kleine term zijn, anders zou die wel standaard meegenomen zijn (want: de latente stollingswarmte is bekend).

Groet,
Alwin

  Fascinerend. Spreekt aan tot 'meer weten' 🙂.  
Katya - As (B) ( 74m) -- 07-08-2007 21:18
Re : Fascinerend. Spreekt aan tot 'meer weten' 🙂.   ( 261)
Alwin (Zeist-West) -- 07-08-2007 21:49
Re : Fascinerend. Spreekt aan tot 'meer weten' 🙂.   ( 147)
VdeV(Heerenveen) -- 07-08-2007 22:11
Voorzichtig   ( 185)
Alwin (Zeist-West) -- 07-08-2007 22:23
Re : Voorzichtig   ( 112)
VdeV(Heerenveen) -- 07-08-2007 23:17
Re : Voorzichtig   ( 66)
Alwin (Zeist-West) -- 07-08-2007 23:22
Ga het morgen eens op mijn gemak lezen. Nu ben   ( 103)
Katya - As (B) ( 74m) -- 07-08-2007 22:58
Re : Buoyancy   ( 131)
VdeV(Heerenveen) -- 07-08-2007 22:17
Buoy (spreek uit 'boy') is inderdaad boei   ( 123)
Alwin (Zeist-West) -- 07-08-2007 22:47