Tja zoek de verschillen...

Bericht van: Saskia (Diepenveen)  - moderator - , 09-04-2010 23:34 

Alle screenshots zijn op hetzelfde 'zoomniveau' gemaakt.








Ik denk dat je Cabauw en Herwijnen als 2 stations in landelijk gebied moet beschouwen, terwijl de Bilt in meer stedelijk gebied valt. Dat maakt het toch lastiger om de stations echt te vergelijken.
Niet alles om De Bilt heen is dichtgebouwd, maar er zijn toch wel een aantal grote bebouwde gebieden aanwezig.
Cabauw en Herwijnen liggen daarnaast op rivierklei en De Bilt op zandgrond, ook iets wat een beetje meespeelt (verschillende bodems hebben verschillende eigenschappen mbt vasthouden en uitwisselen van vocht en warmte).
Deelen ligt midden op de Veluwe, op zandgrond en kent weer een ander (micro)klimaat, dus die heb ik verder niet meegenomen.

Je kunt natuurlijk vraagtekens zetten bij de representativiteit van De Bilt, het ligt immers niet ver van de bebouwde kom en in enigszins verstedelijkt gebied. Maar representatief is sowieso maar een beperkt begrip: als je in de binnenstad van Utrecht woont dan is De Bilt al niet representatief meer ivm de asfalt-, beton- en baksteenjungle om je heen. 😉
Je kunt je ook afvragen of we De Bilt nog moeten gebruiken als 'leidend station'. Dat we die gegevens gebruiken komt oa omdat het KNMI er zelf zetelt (er werd bijna letterlijk gemeten in de achtertuin - sinds de verplaatsing van het meetpunt is het ietsje verder weg) en het een lang lopende meetreeks op ongeveer dezelfde plek is. En het ligt natuurlijk ook mooi midden in NL (ook vlakbij de Randstad waar een aanzienlijk deel van de Nederlandse bevolking woont) en niet in een uithoek die klimatologisch tot wat afwijkt.
Voor klimatologische doeleinden heeft het KNMI overigens de Centraal Nederland Temperatuur samengesteld uit reeksen van een behoorlijk aantal stations in het binnenland: http://www.knmi.nl/kd/onderzoeksgegevens/CNT/ Er worden nu al maandwaarden samengesteld, deze zou je ook kunnen gebruiken voor maandoverzichten. Wie weet wordt dat al gedaan 😉 of is men dat van plan (bijv vanaf volgens jaar (nieuwe normaalperiode gaat dan ook in)).

Het is al vaak besproken   ( 747)
Oud-Gebruiker <ID-1912> -- 09-04-2010 18:17
Beiden zijn goed, behalve de factor mens!   ( 368)
gerben (Venray) -- 09-04-2010 18:25
Tja zoek de verschillen...   ( 85)
Saskia (Diepenveen) ( 5m) -- 09-04-2010 23:34