KNMI guidance van vanochtend (05.39u)

Bericht van: Saskia (Diepenveen)  - moderator - , 05-06-2011 08:34 

Met de ontwikkelingen van vanochtend bekeken in het licht van de synoptische situatie en natuurlijk de verwachting voor de rest van de dag plus nog een uitloopje naar maandag.

Geldig tot maandag 06 juni 2011 24.00 locale tijd

Guidance modelbeoordeling voor Nederland, de Nederlandse kustwateren en de Noordzee, gebaseerd op de HIRLAM run van 00 UTC en de overige genoemde modellen en gidsen met bijbehorende runtijd.

Modellenbeoordeling.


SYNOPTISCHE SITUATIE:
Een zwakke WZW-ONO georiƫnteerde barokliene zone boven het zuidoosten trekt langzaam naar het noordwesten en verlaat in de middag het noordwesten. Ons land komt dan in warme, onstabiele en vochtige lucht terecht. Een thermisch laag boven Midden-Frankrijk trekt naar het noord-noordoosten en bereikt later op de dag het zuiden van het land. Vanavond nadert van het noordwesten uit bovendien een hoogtetrog met aan de voorzijde PVA, waardoor het laagje verder uitdiept en de neerslag intensiveert. Dit activeringsproces zal zich waarschijnlijk volledig boven de Noordzee voltrekken. Het laagje trekt maandag richting Noorwegen en aan de zuidflank ervan trekt maandag in de loop van de dag een koufront van west naar oost over het land.

MODELBEOORDELING:
Er is tot +24/+30 sprake van behoorlijk grote consistentie tussen de verschillende modellen. Koers van het thermische laagje wordt door HIRLAM, ECMWF en GFS nu vrijwel identiek beschreven. HIRLAM is als leidraad goed te gebruiken en heeft ook de actualiteit redelijk goed te pakken. Vanaf +36 wordt de treksnelheid van het koufront is echter een erg onzekere factor vanwege golfvorming.


Aandachtspunten.

WIND:
Aan de kust en op IJsselmeer N-NO 5-6 Bft. Windstoten tijdens buien zondag i.h.a. 20-30 kn, maar incidenteel door een downdraft 35-40 kn niet uitgesloten als de temperatuurverschillen binnen-buiten de bui overdag groter worden. Ivens-methode komt met 35-40 kn. Windstoten ook genoemd samen met de onweerswaarschuwing.

BEWOLKING:
Nabij de barocliene zone vooral onstabiliteit op middelbaar niveau, verticale profielen geven heel duidelijk de potentieel onstabiele opbouw weer. Ten zuiden van de barocliene zone in de middag en avond door dagelijkse gang convectie vanaf de grond. De convectietemperatuur van rond 25 graden wordt waarschijnlijk alleen in het oosten en zuidoosten bereikt. Cb's kunnen dan toppen rond FL400 bereiken met mogelijk enkele overshooting tops tot mogelijk rond FL430, langzaam noordwestwaarts trekkend. Boven de zuidelijke Noordzee nog St/Sc, zuidwestwaarts trekkend, zit aardig in de vochtvelden. Nabij het koufront vooral boven zee en in de kustprovincies grote kans op St. Maandagmiddag vooral in het oosten weer diepe convectie mogelijk tot FL350-400.

NEERSLAG:
Convectief van aard. In het zuidoosten en oosten enkele regen- en onweersbuien, naar het WNW trekkend. Dit signaal lijkt gekoppeld aan het opdringen van de barocliene zone met warmte-advectie en convergentie rond 800 hPa. Overdag breidt de onstabiele lucht zich verder noordwaarts uit. Naar alle waarschijnlijkheid pas zondag in de middag een sterke opleving van de convectieve activiteit. HIRLAM suggereert verder een sterk plaatselijk karakter van de buien en dat lijkt realistisch met nauwelijks achtergrondstroming. Plaatselijk kunnen dan ook best grote hoeveelheden vallen, 10-20 mm, mogelijk nog wat meer. Vanavond mogelijk toenemende neerslagactiviteit boven het noorden en de Noordzee door PVA. Onweerskansen zijn groot volgens INDECS, kans op zwaar onweer met > 200 ontladingen/5 min 15-25% in het oosten en zuidoosten. Gezien de synoptische situatie verklaarbaar. Er is overigens weinig schering, 10-20 kn in de onderste 6 km. Hoogste CAPE waarden worden in het zuidoosten berekend, rond 2000 J/Kg

ZICHT:
Goed, in buien mogelijk matig, in zware buien slecht.

TEMPERATUUR:
Vannacht blijft het erg zacht, vooral in het zuiden boven de 15 graden. Zondagmiddag vooral in het oosten en zuidoosten waarschijnlijk nog boven 25 graden. Vrijwel alle modellen geven dit aan. Maandag in het oosten mogelijk nog rond 25 graden.

Bron: http://www.knmi.nl/waarschuwingen_en_verwachtingen/extra/guidance_modelbeoordeling.html
Bericht laatst bijgewerkt: 05-06-2011 08:38

KNMI guidance van vanochtend (05.39u)   ( 997)
Saskia (Diepenveen) ( 5m) -- 05-06-2011 08:34
Re : waarschuwing voor onweer met windstoten en hagel...   ( 449)
WilcoS (Dordrecht) -- 05-06-2011 08:39
Re : KNMI guidance van vanochtend (05.39u)   ( 319)
Dirk(Melsele) ( 6m) -- 05-06-2011 08:46
MC doet het wat rustiger aan...   ( 492)
Stefan (Hellevoetsluis) -- 05-06-2011 08:56
Alaro is goed voor mijn regio   ( 401)
David (Beersel) -- 05-06-2011 09:03
Re : Alaro is goed voor mijn regio   ( 87)
Eric, Rotterdam -- 05-06-2011 11:53