[...]
De zandgrond is waterdoorlatend, ja, doch 1103mm in een jaar dat is ruim een meter water dat zakt niet zomaar via 't grondwater weg. In de zomer verdamt er wel veel, dan staat het peil meestal meer dan een halve meter lager.
Plus zoet water heeft een lagere dichtheid dan zout water, en blijf daardoor stagneren (drijven) op het zout water eronder. Dan heb je de zgn zoetwaterlenzen, die je ook in de kustgebieden in Noord en Zuid-Holland (en ook in Zeeland) hebt.
Daarnaast kun je op zandgrond ook best lokaal plekken hebben die minder doorlatend zijn en waar water minder goed infiltreert. Dat kan bijv door een laag waarin naast zand ook klei of leem zit of door lemig zand dat in elkaar gedrukt is.
Quote selectie