Helaas zie ik het ook somber in. Al is het maar omdat iedere (!) vorm van beschaving of een soort ooit haar einde kent. In het geval van de mens zal de bevolking simpelweg niet kunnen blijven groeien. Afvlakking van het aantal mensen neemt ook grote gevolgen met zich mee, laat staan het krimpen van het aantal. Maar hoe dan ook: we hebben al ontzettend veel grondstoffen gewoon vernietigd en veel grondstoffen zijn niet of slechts zeer moeilijk recyclebaar. Kortom: we consumeren onze leefomgeving tot het moment dat spullen zo schaars zijn dat we sterven of in conflicten over schaarste ten onder gaan. Klimaatverandering idem, gevolgen zijn volgens mij niet meer om te draaien en of de oorzaak bij de mens ligt of niet (ik denk van wel) de gevolgen zijn hoe dan ook onvoorstelbaar groot voor de mensheid. Mensen die zeggen dat er vroeger ook perioden van warm of koud weer zijn geweest hebben helemaal gelijk maar: de verandering gaat nu ontzettend veel sneller EN destijds hadden we geen menselijk populatie van 8 miljard met alle bijbehorende perikelen zoals woningen, voedsel, drinkwater, vervoerinfrastructuur etc.
Dit ontkennen is in mijn ogen absurd. Je erbij neerleggen ook want de wens om (als soort) te overleven zal altijd bestaan. Mooi dat er veel aan duurzaamheid wordt gedaan maar dat bestaat niet. Milieuvriendelijk bestaat ook vrijwel niet. Wat wel bestaat: minder milieubelastend, minder vernietigend etc maar 100% duurzaam is nagenoeg onmogelijk.
Nee, de komende generaties zullen nog onvoorstelbare problemen voorgeschoteld krijgen. En laten we hopen dat er dan niemand is die roept "we wisten het niet" want zij hebben dan echt de ogen gesloten voor de realiteit.
Een nieuw soort zal over pakweg 100.000 of 50.000.000 jaar een leuke studie kunnen doen naar deze periode.