Hoi Matthias,
Ik heb jouw opmerkingen nog even besproken met de modelkaartexpert van onze partner. Hij zei (vertaald):
Hij heeft deels gelijk. 'Je kunt een tornado niet goed "zien" (of helemaal niet) met een resolutie van 1 km of een grovere resolutie.' Iets dat ik overigens ook nooit heb beweerd, dus een vals argument.
'Maar belangrijker is dat hij naar mijn mening het grote geheel mist. Ten eerste kunnen wij alle tijdstappen doen met elke parameter, niet slechts enkele op een ingestelde 15 minuten. Als je echt een tornado in een NWP-modeluitvoer wilt "zien", zou je moeten verkleinen tot een paar honderd meter of minder, wat operationeel niet haalbaar en een bijna onmogelijke taak is (tenminste in het heden). Om uw nauwkeurigheid te vergroten, betekent niet alleen dat u uw resolutie verhoogt, de natuurkundige vergelijkingen en aannames zijn ook aanzienlijk van belang (d.w.z. afval erin doen, afval eruit halen). Anders zouden alle NWP-modellen met dezelfde resolutie dezelfde output hebben.
In de VS (dat een veel uitgebreider nationaal weersvoorspellingssysteem heeft) worden tornado's niet voorspeld door het gebruik van NWP-modellen, maar eerder de kans op zwaar weer (die op zijn beurt de waarschijnlijkheid van een tornado kan voorspellen). Het verhogen van de modelresolutie verhoogt de nauwkeurigheid van waar het zware weer zal zijn.
Ik hoop je zo voldoende geïnformeerd te hebben.
Groetjes
Michel
Ps. Hier trouwens nog de verschillen tussen bijvoorbeeld standaardoutput met 3 km resolutie en output met een 1 km resolutie.