Ik scrolde zonet even op sociale media en dan kom ik plots verscheidene paniekartikels tegen over een op handen zijnde “waterbom” volgende week. Het eerste wat ik ervan hoor en verbazend gezien de weerkaarten zo wispelturig zijn. Zelfs op de heel korte termijn weten we nog niet precies wat er gaat gebeuren.
Ik vind dit soort sensatie-berichten over zogenaamde “waterbommen” op zich al jammer, maar het wordt nog triester als die zogenaamde weeranalist ook nog eens uit onze eigen WW- rangen komt. Beseffen we eigenlijk wel wat een impact je hebt als je je door een heel bekende krant laat bombarderen tot een autoriteit op het vlak van weerkunde, en je vervolgens zulke uitspraken doet die gebaseerd zijn op nattevingerwerk/sensatie? We hopen mensen mee te krijgen in het verhaal van klimaatverandering, maar op deze manier met alle desinformatie en sensatie worden we alleen maar ongeloofwaardiger.
En dat bewijst zich door de massale lachende smilies die er onder dit soort artikels verschijnen. Mensen zien ook dat er van deze soort berichtgeving niks uitkomt en velen worden gesterkt in hun geloof dat de media en experten hen beliegen om een achterliggend doel te bereiken.
Zelf moet ik op familiefeestjes ook meer en meer spot verdragen over het weer. Ze weten namelijk dat ik er veel mee bezig ben. Vroeger kon ik al eens genieten van een interessante conversatie over het weer, maar nu houd ik meestal wijselijk mijn mond. Anders kan ik de hele bijeenkomst in de verdediging schieten over het feit dat niet elke weerliefhebber een sensatiezoeker is.
Waarom het niet gewoon eerlijk zeggen zoals het is? Er is kans dat er volgende week een koudeput in onze contreien gaat rondtollen. Het kan wisselvallig worden of droger blijven, maar veel kunnen we daar nog niet over kwijt. Te onzeker, en basta! Indien er zulke onzekerheid is, zou ik me sowieso al niet speciaal laten interviewen hierover. Dan was het telefonisch heel eenvoudig: “sorry, te vroeg om er uitspraken over te doen, en ik wil mensen niet onnodig angst aanjagen.” Voor voorspellingen zijn er namelijk de reguliere weermannen die op tv deze uitleg met de nodige nuance kunnen doen.
Daarbij, als een journalist me interviewt, dan wil ik weten welke teksten hij gaat publiceren. Ik ben op weergebied al enkele keren in de krant verschenen en vraag achteraf altijd om even te kijken wat ze gaan publiceren en om het zo waarheidsgetrouw mogelijk te doen in het belang van de geloofwaardigheid van de wetenschap.
EDIT: in het laatste artikel zie je dat er gelukkig nog nuchtere weeramateurs zijn die even rechtzetten dat de situatie voor volgende week nog niet zeker is. En een “waterbom” veel te voorbarig.