Om een gemiddelde afwijking over langere tijd toe te passen op losse dagextremen, dat vind ik niet bepaald logisch.
Was het enkel zo voor decade-, maand-, seizoens-, en jaargemiddelden zou ik het goed begrijpen. Dan kun je dergelijke perioden van vóór 1950 prima vergelijken met nu.
Dagextremen zijn in beginsel niet goed te vergelijken omdat het op zichzelf staande, vaak unieke situaties betreft. Zo zijn 27 januari 1947 en bijvoorbeeld 4 februari 2012 zo koud geworden, vanwege specifieke omstandigheden. Hetzelfde geldt voor 24, 25 en 26 juli 2019.
Voldoende uitleg?
edit: Oh, en om het helemaal willekeurig te maken. Records van niet meer bestaande stations zoals Warnsveld, Oost-Maarland, Gemert en Sittard zijn bijvoorbeeld wel blijven staan. Anders hadden ze zeker Warnsveld in dezelfde tijd moeten schrappen. Bleef desondanks vrolijk staan tot de waarde daadwerkelijk overtroffen werd.