Hebben die temp omkeringen niet meer te maken met de hoogte van de tropopauze? Boven de tropopauze, in de stratosfeer, neemt de temp immers (weer) met de hoogte toe.
Ik zal het even visualiseren mbv GFS-kaartjes:
Algemene situatie:
Hoogte van het theta=320K vlak in hPa (zwartelijntjes), Potentiele Vorticiteit (kleurtjes) en wind op dat vlak (witte vaantjes):

Mbv PV kun je ook onderscheit tussen troposferische en stratosferische lucht maken, daarvoor wordt als grans vaak 1,5 tot 2 PV-units gebruikt.
Zie ook:
http://www.nvbm.nl/artikelen/Maas-PV/Maas-%20PV%20en%20gust.htm
Bovenstaand kaartje kun je dus gebruiken om in te schatten wat voor 'soort' lucht er zit en hoe hoog.
Boven Scnadinavie en de Oost zee zit dus stratosferische lucht, op ongeveer 300 hPa
Gph + temp @ 300 hPa

Je ziet hier nog het patroon wat we van lagere drukniveaus kennen, warme lucht in ruggen, koude lucht in troggen. Nou ja niet exact erin eigenlijk, de 2 patronen zijn wat verschoven tov elkaar (maar door die verschuiving krijg je dus wel weer warmte en koude advectie

).
Gph + temp @ 200 hPa

Hier is het patroon omgekeerd tov het vorige kaartje. Je ziet koude lucht in ruggen en warme lucht in troggen.
Als we dan naar de soundings kijken zien we waardoor dat komt.
Sounding 1 (60 NB, 4 WL; ten N van Schotland):

Tropopauze op 200 hPa (volgens de beperkte verticale resolutie van deze GFS-sounding)
Sounding 2 (60 NB, 20 OL; bij de Ã…landseilanden,NO van Stockholm):

Tropopauze op 300 hPa (volgens de beperkte verticale resolutie van deze GFS-sounding)
sounding 1
PRESS HGT(MSL) TEMP Theta
HPA M C K
300. 9359. -44.8 322
200. 11944. -61.9 335
sounding 2
PRESS HGT(MSL) TEMP Theta
HPA M C K
300. 9040. -51.4 313
200. 11735. -41.4 367
Quote selectie