Niet alleen zijn de verwachtingen van IPCC en KNMI helemaal geen gokken, maar wel degelijk gestaafd op wetenschap (en zelfs betrouwbare voorspellingen, zeker tot 20 jr. vooruit), maar de bewering dat golven van 20 meter ,,fysisch'' onmogelijk zijn in de ondiepe wateren van de Noordzee is onzin.
Dergelijke golven worden ,,rogue waves'' genoemd en hoewel het bestaan van dergelijke golven, die piekhoogten tot 20-30 meter kunnen halen, lange tijd enkel vermoed werd, kon in 1995 voor het eerst (in de Noordzee!) het bestaan worden aangetoond met behulp van metingen en visuele waarnemingen. De zogenoemde ,,Draupner wave'', genoemd naar het Draupner platform waar de golf gemeten werd, was een gigantische golf van bijna 20 meter en werd gemeten op 1 januari 1995 in de Noordzee. Zie grafiek.
Voor het ingenieursbureau: het ontstaan van dit soort golven is nog niet precies bekend, maar vermoedelijke oorzaken zijn het focussen van golven door diffracties, het opeenstapelen van diverse golf'treinen' en het focussen door stromingen. Onwaarschijnlijkere verklaringen zijn nonlineaire effecten (bijv. de opname van energie door een golf van andere, nabije golven) en het simpelweg onderdeel zijn van het normale golfspectrum. Zie de link voor meer (Engelstalige) uitleg en voorbeelden van het voorkomen van (vermoedelijke) rogue waves.
Gr. Ben
Quote selectie