Ik denk dat het bij de tien- en veertiendaagse eerder een kwestie is van het niet goed oppikken van extreme uitschieters. Het ensemblegemiddelde tendeert naar de klimatologische normaal. in oktober, toen de AO even sterk negatief werd zat het ensemblegemiddelde er ook sterk boven. De voorbije maanden kenden we dan weer extreem hoge ao plus waarden. Gevolg: het ensemblegemiddelde zat er meestal onder.

En wat zien we momenteel? Op 1 februari waarschijnlijk een ao waarde van min 1. In de veertiendaaagse en tiendaagse zat het ensemblegemiddelde voor de eerste februari duidelijk hoger.
Ik denk dus eerder dat de overschatting of onderschatting van het ensemble gerelateerd is aan de tendens van het ensemblegemiddelde om naar de klimatologische normaal te tenderen. In periodes met overwegend positieve ao zal de voorspelling gemiddeld te laag zitten, in periodes met negatieve ao zal de voorspelling te hoog zitten.
mvg,
Dieter
Quote selectie