Re : "Zomer in april. Hoe zeldzaam is dit?"

Bericht van: Dirk (Utrecht) , 01-05-2007 16:55 


De opwarming van de aarde heeft de kans op een extreem warme aprilmaand als die van 2007 verhoogd, maar het is nog steeds een uitzonderlijke gebeurtenis met een geschatte herhalingstijd van meer dan 200 jaar.



Ik snap dus niet hoe je op basis van wat we nu weten toch kan concluderen dat deze gebeurtenis een herhalingstijd van meer dan 200 jaar heeft.

De herhalingstijd is de gemiddelde tijd die zit tussen twee bepaalde extreme gebeurtenissen. Hieronder de herhalingstijden van gemiddelde temperaturen van julimaanden tussen 1951 en 1988. (x-as logaritmische schaal!), uit gemeten waarden in De Bilt.

De gemiddelde temperatuur van juli 2006 was 22.3 graden. Als je naar de grafiek kijkt, dan kom je volgens de klimatologie van de periode 1951-1988 uit op een herhalingstijd van zeker duizend jaar (op het oog geschat door puntjes te extrapoleren). Zeg maar bijna onmogelijk dus. Je kunt ook de opwarming erbij betrekken, door simpelweg de hele grafiek bijvoorbeeld 1 graad omhoog te schuiven. Dan krijg je de herhalingstijden van dezelfde klimatologie, maar dan met een 1 graad opgewarmde gemiddelde temperatuur. Zo kun je dus heel goed de herhalingstijd van een gebeurtenis onderzoeken na een bepaalde opwarming. De conclusie van van Oldenborgh is blijkbaar, dat deze julimaand na het rekening houden met de gemiddelde mondiale opwarming, nog altijd een herhalingstijd heeft van meer dan 200 jaar. Uitzondelijk maar mogelijk. Omdat er zoveel van dit soort records zijn voorgekomen, kun je erover speculeren dat er meer aan de hand is, bijvoorbeeld een toegenomen spreiding (misschien onrealistisch omdat alle records op dit moment aan de warme kant plaatsvinden), of een systematische verandering in luchtdrukpatronen in onze omgeving.

Ik ben op dit moment een klein (statistisch) onderzoek aan het doen naar de (opeenvolging van) records van de afgelopen tijd, en wat je daarmee statistisch nu wel en niet kunt zeggen. Ik heb eigenlijk nog geen idee wat eruit komt 🙂 (als er al iets uitkomt... 😋 )
Bericht laatst bijgewerkt: 01-05-2007 17:02

"Zomer in april. Hoe zeldzaam is dit?"   ( 518)
Ruben (Neeroeteren) -- 01-05-2007 15:06
Re : "Zomer in april. Hoe zeldzaam is dit?"   ( 127)
Ben (Lelystad) ( 13m) -- 01-05-2007 18:07
Re : "Zomer in april. Hoe zeldzaam is dit?"   ( 134)
Dirk (Utrecht) -- 01-05-2007 16:55
Ben het met je eens   ( 160)
Aart (Haasrode) -- 01-05-2007 16:24
Re : "Zomer in april. Hoe zeldzaam is dit?"   ( 275)
Wim (Lomm) ( 18m) -- 01-05-2007 15:12
Re : "Zomer in april. Hoe zeldzaam is dit?"   ( 213)
Sytse (Wageningen) -- 01-05-2007 15:28