Maar zoals je aangeeft, dit is een theorie .. een natuurkundige theorie . .. wil dat zeggen dat je met zekerheid kan stellen dat het ook uitkomt ? Ik vind het allemaal wel interessant hoe je op een simpele manier het broeikaseffect wilt illustreren aan het simpele volk maar zelfs met dit soort theorieen bewijs je niet dat dit ook het werkelijke verloop zal zijn.
Je verwart natuurkundige theorie met natuurkundige wet. Stralingsleer is theorie maar niet 'een' theorie als in: één van de mogelijke verklaringen voor het feit dat een oppervlak opwarmt als UV-straling erop belandt (absorptie). Het exacte verloop zal je nimmer kunnen voorspellen omdat dat erg afhankelijk is van allerlei subtiele factoren, maar dat de mondiale temperatuur nog tientallen jaren ene (sterk) stijgende trend zal vertonen kan met meer dan 95% zekerheid gesteld worden. Een volledige 100% is niet mogelijk omdat zuiver 100% enkel een wiskundig concept is, uitgaande van een gelimiteerd aantal afhankelijken en dat is in de natuurkunde niet mogelijk (teveel, lees quasi-oneindige hoeveelheid afhankelijken). Het bewijzen van het exacte verloop is dus niet mogelijk, het zeer sterk aannemelijk maken van de tendens wel degelijk.
Vergelijk het met dit: we kunnen met meer dan 95% zekerheid stellen dat de aankomende winter geen gemiddelde temperatuur van -4,0°C zal halen. Dat is de afgelopen 300 jaar nog niet voorgekomen (laagste Tg van -3,1 in 1829-1830 en 1962-1963) en met statistiek kan je aantonen dat de kans daarop één op vele duizenden is. Dit betekent niet dat de kans nihil is, maar wel dat deze niet noemenswaardig is en ook niet één waar je rekening mee hoeft te houden. Hetzelfde geldt voor de tendens in de mondiale temperatuur voor de komende honderd tot honderdvijftig jaar: je kan er rustig je hand voor in het vuur steken dat die tendens stijgend zal zijn, sterk stijgend zelfs.
Zoals ik al schreef: met stralingswetten kan je aantonen (bewijzen zo je wil) dat de temperatuur moét stijgen als de concentratie CO
2 stijgt. De meest relevante vraag die je zou kunnen stellen is tot hoe lang CO
2 blijft stijgen (en ook een zeer terechte vraag, maar helaas is dat: zeer waarschijnlijk nog vele eeuwen), niet of de temperatuur stijgt als de concentratie CO
2 toeneemt. Wie dat laatste ontkent, ontkent elementaire natuurkunde.
Gr. Ben
Quote selectie