[...]
Gegevens over de Oostzee heb ik niet. Als je spreekt over de Oostzee die dicht lag, dan neem ik aan dat je bedoelt dat de hele Oostzee, ook tussen Duistland en Scandinaviƫ, dicht lag. Heb jij daar cijfers over? Ik dacht altijd dat dat maar heel zelden gebeurde.
Jij bent al de tweede die zo maar een kaart pikt uit een periode. Het transport van kou vond vooral plaats in de dagen t/m 11 januari, althans de eerste golf. De door jou geplaatste kaart is het moment dat de aanvoer juist even verzwakt. De grootste kou zat op zondag 11 januari met een dikke laag koude lucht tot -20 op 850 hPa en -40 op 500 hPa. In de Bilt bleef de temperatuur in de middag steken bij ongeveer -10. (Hoogste uurwaarneming: -10,1).
De tweede golf kwam op woensdag met echt oostenwind.
Waarom zou je aannemen dat in maart 45 dezelfde luchtdruksituatie aanwezig was als in 87? Waarom niet de situatie van 1929, 1956 of 1979, wat m.i.nog extremere situaties waren? Overigens heeft iedere koudegolf zijn eigen dynamiek en is uniek. Je kunt hooguit kenmerken aangeven. Van 29, 56 en 79 was een kenmerk dat de aanvoer in eerste instantie vooral oostelijk was.
Het bijzondere van 87 was, dat de aanvoer meer noordoostelijk was. Ondanks dat kwam het toch tot -10 overdag, dankzij de extreme koude van oorsprong, zoals gezegd tot grote hoogte. Een vergelijkbare temperatuursituatie in de bovenlucht leverde in 56 nog iets lagere temperaturen op, dankzij aanvoer over land. In 79: nog lager.
Groet,
Cees
Januari 1987 was werkelijk bijzonder. Helsinki had tussen 7 en 12 januari een Tmax van rond de -32. Terwijl in Rostock de Tmax uitkwam tussen -8 en -12, Gdansk tussen -12 en -14. Dit terwijl de lucht op 850 Hpa daar bijna net zo koud was als in Helsinki en de lucht bijna rechtstreeks uit Helsinki kwam. De Oostzee warmde de aangevoerde lucht in de onderste luchtlagen flink op. Als de Oostzee toen dicht had gelegen (wat half januari natuurlijk niet kan)hadden we recordkou meegemaakt.
Als ik dit doortrek naar half maart en de Oostzee ligt wel dicht dan kunnen we extreme temps, als in 1845, meemaken. De drukverdeling in januari 1987 is wat mij betreft ultiem. De kortste weg voor extreme kou uit omgeving Nova Zembla naar de Lage Landen. Die kortste weg is half maart heel belangrijk. Kou handhaaft zich niet meer boven Europa en alleen ultieme transportkou kan het staaltje van maart 1845 veroorzaken.
gr. Justin
Edit. Het lijkt erop dat in 1845 de ijstoestand 'severe' was. Zie bijlage
Quote selectie