In dit soort situaties is het altijd wel nuttig om naast de opers en pluimen ook even de zgn spaghettikaarten te bekijken (en evt ook de losse EC ensembleleden en clusterindeling). Altijd goed voor een realitycheck.
Op de spaghettikaarten van Wetterzentrale staan een paar kenmerkende geopotentiële hoogtelijnen (isohypsen) of temperatuurlijnen (isothermen) getekend van alle GFS ensembleleden. Qua interpretatie geldt eigenlijk hetzelfde als bij de pluimen: liggen de lijntjes dicht bij elkaar en laten ze hetzelfde patroon zien is de onzekerheid klein, lopen ze kriskras door elkaar is de onzekerheid groot.
Op dag 5 is er al onzekerheid over de uitbouw van de hoogterug, wel of niet naar Scandinavië
Onzekerheid in de uitbouw van trog-rug koppel op de oceaan neemt nog wat toe op dag 6:
En bij dag 7 aanbeland wordt het al wel heel moeilijk om er wat van maken:
En ter illustratie nog het kaartje van +72 (3 dagen vooruit), waar de lijntjes nog redelijk in het gareel lopen.
En dan zijn dit nog maar de bovenluchtpatronen (de grote lijnen) die uiteenlopen, aan de grond heb je met nog meer details te maken en sowieso kan een kleine verschuiving van een hoogtepatroon al grote veranderingen voor de details aan de grond hebben (met name in onze Benelux, waar de richting waar de wind/stroming vandaan komt veel uitmaakt).
Hoewel de 0-graden grens op 850 hPa iig wel een eindje uit de buurt blijft, we zitten iig in wat koelere luchtsoorten maar of het ook echt koud wordt?
Dag 6
Dag 7
Quote selectie