Is vrij ingewikkeld, vind ik, maar toch enigzins begrijpelijk, hoop ik

Wellicht dat iemand het beter uit kan leggen?
De drukverdeling op een bepaald hoogtevlak kun je zien als een opeenstapeling van verschillende golven. Al die golven kun je uit elkaar pluizen met mathematische procedures en nummeren van 1 tot 9, bijvoorbeeld.
Golf nummer 1 heeft op een bepaalde breedtegraad (rond de gehele aarde) slechts één dal en één piek, wave 2 heeft twee dalen en twee pieken, etc. Hoe hoger het golfnummer, hoe meer golven je als het ware in je ronde rond de aarde propt. We onderscheiden lange golven: vaak stationaire, planetaire golven, en korte, synoptische golven die op het noordelijk halfrond van west naar oost bewegen. Zie hier voor iets meer info: http://www.wxonline.info/topics/waves.html .
In de stratosfeer gebruiken we vooral wave 1 en 2. Er zal vast een flinke natuurkundige achtergrond achter zitten die ik niet begrijp, maar ik gebruik de amplitudes van wave-1 en wave-2 als indicatie hoeveel "druk" er op de stratosferische vortex wordt uitgeoefend. Een hoge wave-1 amplitude duidt op een patroon waarop de vortex van een aardzijde van de pool wordt afgedrukt, een hoge wave-2 amplitude op druk van twee kanten: een vortex split.
Voorbeeld wave-1 type (2010 en 2013)
(Invalid img)
Voorbeeld wave-2 type (2009)
Quote selectie