Ja, die versnelling was er onder elk emissiescenario geweest. Rutger heeft gelijk dat het 'ergste' emissiescenario al onwaarschijnlijk is. Als je kijkt naar de groeiende adoptie van zonnepanelen, windmolenparken en EV's, dan hoort dat ergens tussen pad 'RCP4.5' en 'RCP6.0'. Het extreemste scenario RCP8.5 is het equivalent van de situatie rond 1990 en dan geen enkele verdere vooruitgang in transitie naar duurzame energieopwekking. We zien inmiddels dat dit niet gebeurt. Daarom is RCP8.5 vooral een 'path avoided'-scenario geworden. Alleen voor zeespiegelstijging is het nog enigszins een kleine kans-grote impact beeld dat niet uitgesloten is. Maar in doorsnee wordt RCP8.5 al gezien als een zeer onwaarschijnlijk scenario. Ik schreef daar eerder al eens iets over.
Gr. Ben
4,5-6 dat zijn dus al de zwartste scenario's. 8,5 is het uiterste, maar niet uitgesloten.
Tja, we verzanden zo in waardeoordelen. Even de feiten... tussen RCP4.5 en RCP6.0 zit beduidend meer verschil (in CO2-concentraties, opwarming, zeespiegelstijging, etc.) dan tussen RCP6.0 en RCP8.5. De achterliggende socio-economische paden (SSP's) verschillen vooral in de mate van voortborduren op oude gewoonten en wereldwijde sociaal-maatschappelijke cohesie. We zien in de realiteit momenteel een (langzame) afbuiging van de oude gewoonten, geen voortzetting of intensivering ervan. We hadden dan geen recordgroei in zonnepanelen, windparken, etc. gezien. Verder worden de hoogste scenario's gekenmerkt door enerzijds duidelijke intensivering van fossiele uitstoot (SSP5), anderzijds door toenemende ongelijkheid in welvaart en kansen tussen landen/werelddelen, met meer conflicten (SSP3).
Op dit moment zitten we op koers voor SSP2-4.5 (ergo RCP4.5): een middenweg-scenario, met gematigde, langzame verschuivingen in aloude patronen, maar wel inzet op verduurzaming en geleidelijke beteugeling van gebruik van fossiele brandstoffen. We liggen daarmee op koers voor ca. 3 graden mondiale opwarming (mediane verwachting, marge: 2 tot 4 gr.). Zie ook dit artikel uit Nature. De zwartste scenario's, dus SSP3-7.0 en SSP5-8.5, leveren ten minste 4,5 graden, maar mogelijk tot 6 graden opwarming.
Gr. Ben
Bedankt hiervoor! ik heb even de link van het hele artikel erbij gezocht, want de link die je hier geeft is alleen een afbeelding daaruit (wel de belangrijkste). Het is maar een kort artikel van 3 bladzijden in de pdf-vorm.
https://www.nature.com/articles/d41586-020-00177-3
Quote selectie