In Spanje wordt laat gegeten. In Andalusische steden als Sevilla is het avondeten gemiddeld om 22 uur. Ook de lunch is een stuk later dan bij ons.
In Nederland eten veel mensen om 18.00 uur, ongeacht sociale klasse (geen fashionably late). Daardoor zullen we hier waarschijnlijk nooit hittefit kunnen worden. Op zeer warme dagen moeten mensen een maaltijd koken als de zon nog hoog aan de hemel staat.
Daarvoor zal eerst het hele dagritme om moeten. Nu is veel gericht op ochtendmensen als het om arbeid gaat. Daardoor krijg je ook vroeg avondeten want niemand gaat om 22h eten als ze direct daarna gaan slapen. Voor de spijsvertering is dat niet echt gunstig.
Ik weet niet hoe het in Spanje zit maar als men daar om 22h nog gaat avondeten dan ga ik er ook niet van uit dat men s'morgens al vroeg begint met de arbeid zoals hier velen tussen 7-9u starten.
Overigens was ik recent in Madrid en Guadalajara en heb ik eigenlijk niet veel gemerkt van de late ritme. Wel wat later dan hier maar niet om 22h eten zoals omschreven, toch eerder denk ik rond 20h. Veel restaurants en supermarkten waren dicht om 22h. Er zijn nog nachtwinkels, die zijn wel open. Maar die mochten dan bijvoorbeeld geen alcohol verkopen in Guadalajara. Viel toch wat tegen omdat ik na de eclips nog even een biertje wou halen.
Ik zou zelf hier ook liever een later ritme hebben. Niet zozeer omwille van het zomerweer, wel omdat ik een avondpersoon ben en dan simpelweg meer energie heb dan in de ochtend. En in de zomer is dat verschil het grootst. Zeker met warme dagen rond juni en juli zit slapen voor middernacht er niet in. Maar de wekker gaat wel om 7h.