Karim, ook ik heb wel mijn bedenkingen mbt hoe festivals
schijnbaar met mogelijk gevaarlijk weer omgaan. Dat is niet alleen gebaseerd op de gebeurtenissen van gisteren op Pukkelpop. In de afgelopen jaren heb ik zeker wel situaties gezien waar in meer of mindere mate gevaarlijk weer toch dichtbij een festival kwam. bij Lowlands is het bijv ook wel voorgekomen dat onweersbuien in de buurt trokken, de bezoekers begroetten dan iedere donder met gejuich. En een paar jaar geleden trokken er 's avonds bij het dancefestival Mysteryland ook onweersbuien in de buurt. Of het terrein zelf regende het, wat wel een bijzonder effect gaf aan de lasershows.
Er was niks gebeurd uiteindelijk, maar wat als er bliksem inslaat op het terrein zelf (in een tentpaal, op een podium, of midden tussen het publiek zelf)? Dat had ook de nodige ellende opgeleverd (mede door de paniek die zoiets ook veroorzaakt).
Alleen heb ik het wel over schijnbaar, want je weet als buitenstaander niet wat de organisatie achter de schermen bekijkt, doet en overlegt met oa aanwezige hulpdiensten en wat daarbij de afwegingen zijn. Er zijn veel zaken en risico's waar je dan mee te maken hebt. Je zou inderdaad wel zeggen dat de veiligheid van publiek, artiesten en medewerkers het belangrijkste is of zou moeten zijn bij zo'n afweging.
Wellicht speelt ook een stukje 'crowdmanagement' mee want een grote hoeveelheid mensen die al dan niet verontrust (of zelfs in paniek) ergens heen wil is al een gevaar op zich wat ook nog eens versterkt kan worden door de omgeving (dat hebben we ook wel gezien bij de Loveparade in 2010

).
Zelfs als tienduizenden 'rustige' mensen tegelijkertijd weg willen wordt het ook een chaos. Iedereen die wel eens een eendaagsfestival tot het einde heeft meegemaakt weet dat wel. De drukte bij vooral de kluisjes voor je persoonlijke spullen en ook bij de parkeerplaatsen en uitwegen zijn zeker bij danceliefhebbers wel bekend (oa van DefQon 1). Er zijn genoeg mensen die daarom niet tot het einde blijven maar al een kwartier of half uur van te voren weggaan om de drukte voor te zijn.
Nu kun je in geval van opkomend noodweer als organisatie ook alle nooduitgangen openzetten natuurlijk om iig de drukte te spreiden, maar ook dan zal de uittocht chaotisch verlopen. De uitwegen zullen dan nog steeds verstopt raken met auto's en bussen.
In juli 2010 is er in Nederland wel een festival stilgelegd vanwege opkomend noodweer*, hoewel dat ook niet vlekkeloos verliep toen (noodweer kwam sneller dan verwacht en communicatie naar publiek toe was niet helemaal goed). Dit had de organisatie na afloop te verklaren:
http://www.partyflock.nl/party/170767:Infinity_Festival_2010.html#m2817754
* op 31 mei 2008 is ook een festival (Riverdance) eerder stopgezet vanwege opkomende onweersbuien. Op dezelfde dag waren ook andere festivals die ook te maken hadden met onweer in de buurt die wel doorgingen (in de regen).
Quote selectie