Als men over opwarming spreekt tegenover pre-industrieel of het gemiddelde van de 20ste eeuw, heeft men het meestal over de luchttemperatuur, overal op aarde.
Waarom niet de veranderingen/verstoringen op 850hPa checken? De luchttemperatuur aan het aardoppervlak is nogal onderhevig aan (veranderende) terreinomstandigheden, zeker als je de pre-industriële situatie vergelijkt met de huidige situatie. Dan hebben we het nog niet eens over de evolutie m.b.t. kwaliteit, kwantiteit en opstelling van de meetpunten.

Ik vind het vreemd dat je je bij jouw vragen niet eerst afvraagt of meteorologen en klimatologen zoiets basic over het hoofd zouden zien. Dan doen ze niet - het urban heat island effect is welbekend.
Er is een verschil tussen 'welbekend (theorie)' en 'methodiek'. Ondanks welbekend staan er wel degelijk officiële meetpunten in of nabij urban heat islands. Hoeveel? Is Ukkel er trouwens niet zo eentje (als de wind uit het noorden komt)? Het zijn moderne situaties, sterk verschillend met het pre-industrieel tijdperk. Je zou denken dat dergelijke meetpunten in eerste instantie volledig moeten worden uitgesloten voor de vergelijking,... Hoewel relatief beperkt, zijn meetopstellingen in omgevingen die volstrekt overeenstemmen met deze van het pre-industrieel tijdperk het meest betrouwbaar om de AGW-waarde accuraat te benaderen. Een basic redenering, toch?