Dit komt van de website van het KMI
De visie die mensen hebben op de toekomst en het verleden evolueert in de loop van de tijd. Wie had in 1901 de massale belangstelling kunnen voorspellen, die we de laatste jaren kennen, voor vragen die verband houden met wereldwijde klimaatveranderingen?
Tot voor kort was het klimaat immers, door zijn schijnbare stabiliteit, nog één van de weinige zekerheden in het leven. In onze regio, met een bevolking die grotendeels leefde van de landbouw, bepaalde het ritme van de seizoenen het dagelijkse leven van vele generaties. Men dacht dat er betreffende de wetmatigheden van de seizoenen niets nieuws te melden viel, wat onder andere geconcretiseerd werd in een groot aantal weerspreuken. Pas sedert de 18de eeuw dacht men in een zeer beperkte kring van wetenschapslui te hebben opgemerkt dat ook het klimaat misschien een eigen geschiedenis heeft.
De dag van vandaag staan de zaken er helemaal anders voor.
Een van de oorzaken van deze recente cultuurwijziging is zonder twijfel de toename van de hoeveelheid vrije tijd en van de talrijke ontspanningsmogelijkheden voor het grote publiek. Vóór 1936 stelde Jan met de pet immers zelden de vraag welk weer hij kon verwachten het volgend weekend.
Bovendien voeden de steeds spectaculairder wordende beelden op de televisieschermen onze angst en suggereren catastrofale meteorologische gebeurtenissen in de ogen van bepaalde mensen dat we reeds verzeild zijn geraakt in een tijdperk van ingrijpende veranderingen van het klimaat. Volgens anderen moet de grootste voorzichtigheid in acht worden genomen alvorens te kunnen spreken over een evolutie van de meteorologische parameters (bij voorbeeld : jaarlijkse gemiddelde temperaturen, jaarlijkse neerslag), die van nature zeer variabel zijn, in een tijsspanne van een of twee generaties.
Quote selectie