de netbeheerders een aanvraag neergelegd. Het zal niet allemaal aangesloten worden, maar geeft wel een idee van de ontwikkelingen die gaande zijn. Zie Na netbeheerders ook gemeenten overvallen door stortvloed aan batterij-aanvragen - Gemeentelijk Platform Kabels & Leidingen (gpkl.nl)
Ja, voor de stabiliteit van het stroomnet is het natuurlijk goed als er op grote schaal opslagcapaciteit bijkomt. Het is bijzonder vreemd dat daar in de planning zo weinig rekening mee gehouden is.
Anderzijds, bij grootschalige opslag zijn ook kanttekeningen te maken. Er is opnieuw een enorme hoeveelheid grondstoffen voor nodig. Grondstoffen die schaars zijn, en die vaak gewonnen worden op een manier die erg slecht is voor mens, milieu, natuur en landschap. Juist vandaag kwamen er bijvoorbeeld weer schrijnende verhalen over de winning van cobalt in Congo. De bevolking wordt met geweld van hun landbouwgrond verdreven, er rest weinig anders dan tegen erbarmelijke omstandigheden in de mijnen te gaan werken, en als die uitgeput is resteert er een verwoest landschap.
De onbalans, maar ook de opslag betekenen ook dat sommetjes voor bijvoorbeeld de 'energy return of investment' opnieuw gemaakt moeten worden. Dan moeten niet alleen de windturbines en zonnepanelen erin betrokken worden, maar ook de opslagcapaciteit met alle daarvoor benodigde grondstoffen, en de daarvoor benodigde infrastructuur.
Alles bij elkaar heb ik dus veel twijfels bij de overhaaste energietransitie zoals die nu wordt doorgevoerd. Er worden doelen gesteld die onhaalbaar zijn, niet goed doorgerekend en waarvan de bijwerking onbekend is. Groene energie tot een zeker niveau is natuurlijk goed. En verder moet het motto zijn: zo veel mogelijk besparen en hergebruiken.
Quote selectie
( 404)