Nou ja, waarom 'moet' dat... de vraag is vanaf welk niveau de lucht werkelijk opgetild wordt. Dat bepaalt dan ook de 'inflow layer' en de effectieve schering. Is dat vanaf het niveau waarop dat 'gemakkelijk' kan of ook lager al? De presentatie geeft daar niet echt antwoord op.
Ik vind dat de presentatie daar juist een enorm concreet antwoord op geeft!

Start aan de grond en ga omhoog in je sounding, op zoek naar een pakketje met minstens 100 J/kg CAPE en 'maximaal' -250 J/kg CIN (ik vind het altijd lastig: moet je dat minteken nou wel of niet schrijven?). Dat is de basis van je inflowlaag. Ga net zolang verder omhoog totdat aan deze criteria niet meer wordt voldaan en noem dat de bovenkant van je inflowlaag. Bij buien die vanaf de grond worden gevoed is de inflowlaag typisch 2 km dik, bij elevated buien ook, maar dan vanaf zo'n 700m boven het aardoppervlak.
Het blijkt overigens weinig uit te maken welke waarde je voor de maximale CIN kiest, het gaat er vooral om dat de lucht op een gegeven moment versneld omhoog gaat bewegen.
In deze hele discussie is nog niet genoemd dat CAPE-loze lucht best CAPE kan ontwikkelen als de gehele atmosferische kolom naar verzadiging wordt opgetild (er is dan sprake van potentiële instabiliteit). Toch ga ik ervan uit dat een model als GFS dit effect al gewoon incalculeert. Bij een sterk optillingsmechanisme zou de CAPE dan in werkelijkheid wel iets hoger kunnen uitvallen dan het model berekent.
Groet,
Alwin
Quote selectie