Vanochtend wees Koos Dijksterhuis in Trouw nog eens op de betrekkelijkheid van de besparing dmv spaarlampen. Terecht. Ik erger me ook al tijden aan het gemak waarmee spaarlampen als besparend worden aangeprezen.
Het beeld moet genuanceerd worden omdat de verwarming door gloeilampen niet voor 100% effect heeft op de afname van het gasverbruik. Ik heb daar geen goede schatting voor en neem met de natte vinger maar eens een rendement van 80%.
Op zich is het wel zo dat álle energie (behalve het kleine beetje licht dat naar buiten schijnt) uit gloeilampen (en uit spaarlampen en alle andere apparaten) ten bate komt van de verwarming van je huis. Maar het verbranden van kolen in een energiecentrale en het transporteren van die elektriciteit naar huizen is volgens mij veel minder efficiënt dan het verbranden van gas. Als ik even
google dan vind ik al schattingen van co2-uitstoot die per kWh 3x zo groot is bij elektrisch verwarmen, en een prijs die het dubbele is. Ik denk dus dat het te makkelijk is om in de winter al het binnenshuis gebruik van elektrische apparaten af te doen als 'gratis'. Verder zou je voor een aantal plaatsen nog moeten meerekenen dat in de zomer de airconditioning een fractie harder moet draaien als je gloeilampen gebruikt

.
Quote selectie