Het noordoosten van Nederland is nog altijd gemiddeld het koudst. Vorst komt daar het eerst binnen en wordt er het laatst weer verdreven. Die zee heeft er dus niets mee te maken. Vorst komt over land aan en niet over zee. Rikkie heeft weldegelijk gelijk dat afgelopen winter 1 van de zeldzame keren was dat een vorstperiode in het noorden relatief het minst voorstelde. Uiteraard heeft een naar noord draaiende wind veel meer effect in het noorden dan in het zuiden, maar tijdens menig andere vorstperiode is er geen sprake van dooi om de noord, maar oprukkende depressies vanuit het zuidwesten of zuiden, waarbij de zuidelijke helft van het land en zeker Belgie de klos is. Niet zelden gaat dat niet zonder slag of stoot en telt het noorden zomaar 2-4 dagen meer kou dan het zuiden dat allang in de warme sector van een opdringerig front ligt.
Dus als ik moet kiezen tussen het verst van de zee of het dichtst bij opdringende oceaanfronten, dan zeg ik als winterliefhebber volmondig: Doe mij maar het noorden!
Volgens mij niet de enige reden. Het zuidoosten ligt het verst van de zee, en is dus het minst gevoelig voor gematigde maritieme invloed qua temps.
Als de Noordzeekust bijv 100 km noordwestelijker lag, dan waren de temps hier ook fors lager uitgekomen.
Quote selectie