Geologen spreken van oudsher over 'ijstijd' als een periode waarin er ijskappen zijn rond noord- en/of zuidpool. In die zin zitten we nu nog altijd in een 'ijstijd' die zo'n 2,5 miljoen jaar geleden is begonnen (het Kwartair).
Tijdens zo'n ijstijd zijn er perioden met grote uitbreidingen van ijskappen en weer grote krimp; deze heten dan glacialen en interglacialen.
Dus geologisch gesproken bevinden we ons nu in een ijstijd, en in een interglaciaal.
In de praktijk wordt echter de term 'ijstijd' meestal gebruikt in plaats van 'glaciaal'.
Voor wat betreft het volgende glaciaal heb ik getallen gezien variërend van 15.000 tot 50.000 jaar in de toekomst. Wanneer een glaciaal echt 'begint' is een arbitraire kwestie. Het op gang komen van een glaciaal ging in het verleden meestal langzamer dan de beëindiging.
Wat de 'voorspelling' voor het eerstvolgende glaciaal bemoeilijkt, is dat glacialen eerst een cyclus kenden van zo'n 41.000 jaar, maar sinds ongeveer een miljoen jaar geleden werd dat gaandeweg een cyclus van zo'n 100.000 jaar. Over het waarom zijn wel ideeën, maar nog geen eensluidende opvatting.
Op Wikipedia is een hoop meer te vinden. En wil je echt gaan 'graven', dan kun je een hoop (pre)publicaties bestuderen van Peter Huybers (zie link).
Quote selectie