Volgens gelinkte website was de omvang op dag 245 ruim 2,37 miljoen km2. Om een idee te geven: dat is iets kleiner dan Congo (Kinshasa) of zowat 80 keer België.
Verder krimpen zie ik echter niet gebeuren: niet alleen is het seizoen ten einde, het resterende ijs is nu overwegend het dikkere, meerjarige. Er zijn ook amper losdrijvende stukken.
Vraag: zou die kleine omvang, op termijn, gevolgen kunnen hebben op het klimaat in nazomer/herfst in de noordelijke Atlantische Oceaan? Doordat het poolgebied later afkoelt, is er minder contrast in temperatuur, hetgeen de NAO kan doen temperen en meer kansen geven op blokkades.
Een doorvaart voor schepen via het noorden is op zich een goede zaak: veel kortere route dus minder brandstof.
Echter kansen om er nu olie te boren worden helaas benut; Hoe het verder moet met de populatie ijsberen is ook onzeker.
mvg, Rikkie
Inderdaad, reeds enkele dagen is het oppervlak van het noordpoolijs recordlaag. Of het smeltseizoen ten einde is? Lijkt me nog niet. Doorgaans gaat het smelten nog tot ongeveer half september door.
Als het nog aanwezige ijs vrijwel alleen het dikkere ijs is, zal dit van onder af nog verder afsmelten.
De afname van het volume gaat dus door.
Over de invloed op herfst en winter is al eerder gespeculeerd. Ongetwijfeld zal de jet gemiddeld wat zwakker worden.
groet,
Cees
Quote selectie