Rutger heeft mijn onderzoek uit 2006 aangehaald. Ik had toendertijd de beschikking over 5,5 jaar data, maar ik weet dat er in het totaaloverzicht over die 5,5 jaar nog pieken/'onweershaarden' zichtbaar waren die te te herleiden waren naar slechts enkele dagen/onweershaarden. Het effect op een afzonderlijk jaar was uiteraard nog veel sterker. Ik kan me indenken dat in onweersarme gebieden zo'n effect over veel grotere tijdspannen nog doorwerkt. gewoon omdat het verschil tov de basissituatie en die ene extreme dag zo groot is. Heb je net een extreem actieve bui die over een gebied trekt kan die een bliksemspoor achterlaten die ook goed zichtbaar ins in de (ruimtelijke) jaartotalen.
Zie ook mijn Meteorologica artikel uit 2006 (in het Meteorologica archief of via de KNMI bilbiotheek).
Uit nieuwsgierigheid ook naar de kaarten gekeken die Jan heeft gebruikt om zijn opsomkaart te maken (de bliksemkaarten zijn te vinden in de Jaaroverzichten van het Weer). De schaalverdeling is helaas niet gelijk voor ieder jaar. Dat betekent dus dat exact dezelfde waarde (bijv 125) in het ene jaar in de ene kleurschaal kan van en in een ander jaar in een andere. Eigenlijk zou je liever de data van iedere dag willen hebben en daarvan een totaalsom genereren, maar die data is dus niet beschikbaar voor mensen van buiten het KNMI. Wellicht dat het KNMI voor intern klimatologisch gebruik wel dat soort data heeft, maar dat is mij niet bekend.
(wellicht overbodig, maar bovenstaande is niet al kritiek op Jan bedoeld - hij moest ook gewoon roeien m met de riemen die hij kon vinden. De werkwijze/methode is imperfect, maar het is een interessante aanzet voor meer vragen en/of onderzoek)
Quote selectie
( 91)