[...]
Die komt tenminste deels door geleiding, want die heb je ten onrechte tegelijk met convectie in het ijs nul gesteld. Dat geleidingsproces kan doorgaan omdat er bóven het ijs wel convectie is.
In het ijs kan toch alleen geleiding plaats vinden bij een temperatuurverschil, of beter: een temperatuurgradiënt? Anders komen we in strijd met de wetten van de thermodynamica. Mijn hele gedachte, begonnen in 1976, is gebaseerd op het feit dat het ijs zowel boven als onder een temperatuur van 0 graden krijgt. En dus..
Met jouw argument zou het besproeien van fruitbomen bij nachtvorst ook niet helpen. Ik neem aan dat je die techniek kent.
Door warmteverlies zou, volgens jouw redenering, de bloesem bevriezen! Maar dat gebeurt juist niet, want door de buitenzijde van het ijslaagje op 0 graden te houden, namelijk door voortdurend te besproeien, kan vanuit de bloesem geen warmteverlies door het ijs meer plaats vinden zodra de temperatuur van de bloesem 0 graden is.
Groet,
Cees
Quote selectie