Klimaatsveranderingen verlopen assymetrisch. Omdat de continenten zijn geconcentreerd op het noordelijke halfrond warmt dat nu veel sneller op dan het zuidelijke halfrond, wat voornamelijk uit oceaan en ijs bestaat. Dit werkt net zo als bij de seizoensverschillen tussen land- en zeeklimaat. Hierdoor raakt de globale temperatuursverhouding assymetrisch, wat zichzelf mogelijk ook kan versterken. Het gevolg is dat de klimaatgordels verschuiven wat bijvoorbeeld tot hetere en drogere zomers leidt boven Europa en andere vervelende bijwerkingen op regionale schaal. Het noordpoolijs smelt snel weg maar de zuidpool heeft de neiging zich uit te breiden.
Van de week werd mijn idee belachelijk gemaakt dat een (hypothetische) afname van broeikasgassen net zo gevaarlijk kan zijn.
Het zuiden heeft nog een inhaalslag te maken in de opwarming terwijl het NH weer afkoelt. De assymetrie kan dan de andere kant opslaan en de klimaatsgordels verhuizen mee. Dan kun je ernstige droogte verwachten in zuidelijk Azië en de Sahel, tropische orkanen in Argentinië en Australië en een sneller afsmelten van Antarctica.
Victor
Quote selectie